Založ si blog

Nekalé financovanie OĽaNO-Nova (časť I. )

OĽaNO a Nova idú do volieb spoločne, a preto jedna strana nesie zodpovednosť za sponzorov strany druhej. Obyčajní i neobyčajní voliči majú právo na informácie o tom, akí podarení mecenáši stoja za tandemom Matovič – Lipšic.

V roku 2012 darovali strane Nova tučné sumičky páni Miroslav Lopata a Miroslav Švec. Prvý 28 tisíc €, druhý 22 tisíc €, teda dohromady 50 litrov. Lopata so Švecom spolu vlastnia firmu Premier Consulting. Na prvý pohľad všetko v poriadku, Nova si dokonca vyvesila mená darcov na svoju stránku. Problém je v tom, že mecenáši Lopata a Švec sú rovnakí lapaji ako sponzori Smeru, len sa hrajú s číslami, ktoré majú o jednu nulu menej. Princíp je však ten istý a proti týmto neduhom páni Igor Matovič a Daniel Lipšic bojujú. Ale iba ústami.

Kto sú sponzori OĽaNO-Nova

Premier Consulting sa zaoberá poradenstvom v oblasti čerpania eurofondov. Ide o asi najväčšiu firmu v odbore, od roku 2003 riadila okolo tisíc projektov v celkovej hodnote 285 miliónov €. Lenže v roku 2013 sa páni majitelia Lopata a Švec rozhodli, že pri eurofondoch už nebudú len asistovať, ale aj čerpať. Za týmto účelom vytvorili schému občianskych združení a firiem, za akú by sa nemusela hanbiť ani sicílska rodina, skúsená v prepieraní peňazí akéhokoľvek pôvodu.

Štyria obchodní zástupcovia Premier Consulting založili a 28. januára 2013 zaregistrovali štyri občianske združenia v štyroch rôznych regiónoch Slovenska (Horný a Dolný Zemplín, Liptov a Podunajsko). Detaily uvádzam na nižšie priloženej grafike.

Päť respektíve štyri dni pred zaregistrovaním občianskych združení vznikajú aj dve nové firmy. Volajú sa CreasoftModern media. Ich jediným majiteľom je Marcel Moravčík, právny zástupca firmy Premier Consulting a spolužiak jedného jej spolumajiteľa Miroslava Lopatu.

Kšeft sa začína

Štyri občianske združenia sa rozhodli, že chcú propagovať slovenské regióny a požiadali o čerpanie eurofondov z Programu rozvoja vidieka, ktorý má medzi prioritami aj rozvoj cestovného ruchu. Pôdohospodárska platobná agentúra pridelila každému zduženiu cca. 80 tisíc € (dohromady 320 tisíc €). Keďže išlo o verejné zdroje Európskej únie, museli na všetky nákupy organizovať verejné súťaž.

Žiaden problém, občianske združenia vedeli, na koho sa obrátiť. Všetky štyri nepochybne iba čistou náhodou oslovili firmu Premier Consulting aby im zorganizovala tender na nákup počítačov a tvorbu web stránok. Takže Premier Consulting požiadal seba samého, aby urobil tender pre seba samého. Ale tým sa šialenstvá ešte nekončia.

Štyroch akože nezávislých tendrov sa zúčastnili dohromady tri firmy. V dvoch firma T-Mapy a Creasoft a v dvoch T-Mapy a Modern Media. Kto môže vyhrať tender, ktorý organizuje Premier Consulting pre Premier Consulting? No predsa Premier Consulting! Teda firmy Creasoft a Modern Media, ktorí vlastnil právny zástupca Premier Consulting pán Marcel Moravčík.

grafika k blogu I

Zmanipulovaný tender

Keďže išlo očividne o nehorázny podvod, prípad si všimli Aliancia Fair Play aj Transparency Internationa. Peter Kunder z Aliancie Fair Play označil súťaž za vyložene diskriminačnú. A mal na do veľmi dobré dôvody. Kým si vysvetlíme prečo, znova si zopakujeme, že celú túto podvodnícku schému vymysleli sponzori OĽaNO-Nova a majitelia Premier Consulting Miroslav Lopata a Miroslav Švec.

Aby mohli tendre vyhrať nastrčené firmy Creasoft a Modern media, musel Premier Consulting vsunúť do podmienok súťaže diskriminačné podmienky. Urobil to jednoducho, tvorbu web stránok spojil s podmienkou, že dodávateľ musí byť schopný vyrobiť aj letecké snímky. Ponechajme bokom fakt, že niečo také bolo úplne zbytočné. Keď už však chceli mať na zjavne predražených stránkach letecké snímky, mohli každý tender rozdeliť na dve samostatné súťaže: jednu na tvorbu stránok, druhú na dodávku leteckých snímok. Ale potom by Premier Consulting nezarobil a to tu práve išlo.

Do všetkých štyroch tendrov sa prihlásila aj firma T-MAPY. Na rozdiel od schránkových firiem Creasoft a Modern media, ktoré sú dnes už v likvidácii, táto spoločnosť pôsobí na trhu už do roku 1992. Spoločnosť T-MAPY bola z tendrov vylúčená.

Vyjadrenia expertov

Ján Gašpárek z MAPA Slovakia Digital uvažoval o prihlásení sa do tendra. V médiách vyhlásil, že zhotovenie leteckej fotografie je možné vykonať viacerými spôsobmi. Preto je podľa neho požiadavka, aby uchádzač deklaroval počas súťaže spôsobilosť leteckého personálu jednoznačne diskriminačná.

Petr Lněnička z českej firmy 2 M STUDIO, ktorá v tejto oblasti pôsobí už roky, vyhlásil, že nezaznamenal výberové konanie, kde by boli web a fotky takto spojené. Ako príklad uviedol obstarávania pre vytvorenie propagačného portálu Karlovarského kraja. Tu prebehli dve súťaže – jedna na vytvorenie samostatnej stránky a druhá na dodanie fotiek a videa.

Vyjadrenia expertov dokazujú, že sponzori OĽaNO-Nova postupovali ako všetci ostatní podvodníci, ktorí sa chcú nabaliť na verejných zdrojoch. O tom však Daniel Lipšic a Igor Matovič necudne mlčia.

Koniec prvej časti

V tendri sa objavili aj ďalšie právne špeciality, hodné majstrov podvodného remesla. Rozoberať ich nemá význam, pretože aj bez toho je jasné, že tak ako niektoré záujmové skupiny kradnú napríklad v zdravotníctve, o rovnaký druh nekalej činnosti sa pokúsili sponzori OĽaNO-Nova.

O pochybných mecenášoch tohto spolku si povieme viac v druhej časti tohto blogu. Dovtedy prajem príjemné čítanie. 🙂

Matovičova trinásta komnata sa volá Marián Kočner

02.03.2016

Igor Matovič by mal vysvetliť, či a prečo sa utajene stýkal na konšpiračnom byte s Mariánom Kočnerom. Podľa môjho informátora sa pred voľbami v roku 2012 dvakrát stretol predseda OĽaNO-Nova viac »

Lipšicova polícia pred štyrmi rokmi manipulovala voľby

22.02.2016

Pred štyrmi rokmi Daniel Lipšic útokom proti hnutiu 99 % zatiahol políciu do politického zápasu. Dnes tento pán v postavení Matovičovho advokáta obviňuje z podobného hriechu premiéra Fica. viac »

Nekalé financovanie OĽaNO-Nova (časť II. )

03.02.2016

OĽaNO a Nova idú do volieb spoločne, a preto jedna strana nesie zodpovednosť za sponzorov strany druhej. Obyčajní i neobyčajní voliči majú právo na informácie o tom, akí podarení mecenáši viac »

hranolky, vyprážané

Sankcie prinútili americký McDonald's robiť hranolky z ruských zemiakov

25.04.2018 23:17

Sankcie voči Rusom, prinútili americký reťazec McDonald's používať v Rusku miestne zemiaky namiesto mrazených z Holandska a Poľska.

Volkswagen

VW pociťuje dozvuky emisného škandálu. Bude platiť aj Marylandu

25.04.2018 22:56

Volkswagen zaplatí americkému štátu Maryland za emisný škandál 33,5 milióna USD. Musí tiež rozšíriť ponuku elektromobilov.

Sýria Rusko OPCW

Experti z OPCW odobrali vzorky z ďalšieho miesta údajného útoku v meste Dúma

25.04.2018 22:18

Skupina expertov z OPCW má poverenie stanoviť, či boli použité chemické zbrane a aké, ale nie určiť vinníka.

Nobelova cena

Nobelovu cenu za literatúru možno tento rok Švédska akadémia neudelí

25.04.2018 21:30

Švédska akadémia má 18 členov, tento mesiac ale niekoľko z nich oznámilo, že sa naďalej nebudú zúčastňovať na schôdzach.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 177479x
Priemerná čítanosť článkov: 25354x

Autor blogu

Kategórie